Harry Potter 1 Felsefe Taşı

Google News Abone Ol Sinefocus.com
159
Harry Potter 1 Felsefe Taşı

Harry Potter 1 Felsefe Taşı Filmin Yönetmeni: Chris Columbus

Filmin Oyuncuları: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson

Filmin Türü: Fantastik, Macera, Aile

Filmin Vizyon Tarihi : 1 Şubat 2002

Filmin Süresi : 152 dakika

Harry Potter 1 Felsefe Taşı Filmi konusu; Harry Potter 1 Felsefe Taşı izle, ailesini bir kazada kaybetmiştir ve bu kaza oldukça şaibeli bir kaza olarak göze çarpmaktadır. Harry Potter bu kaza sonrasında yetim kalmıştır ve her ne kadar araları iyi olmasa da teyzesinden başka kalabileceği kimsesi yoktur. Harry Potter, teyzesinin yanında yetiştirilirken pek de iyi muamele görmez. Teyzesi, eniştesi ve kuzeninin kötü davranışları uzun zaman boyunca sürer. Harry Potter, merdiven boşluğunun hemen altında olan küçücük bir odada yaşamaktadır. Harry Potter büyüdükçe kendisinde olan bazı yetenekleri keşfetmeye başlar. Yılanlar ile konuşabilmektedir ve sinirlendiği zaman eşyaları yerinden hareket ettirme gücüne sahiptir. 11 yaşına geldiğinde yeteneklerini keşfetmeye başlar. Günün birinde anne ve babasının da mezunu olduğu Hogwarts büyücülük okulundan kendisine kabul edildiğine dair davet mektubu gelir.

Felsefe Taşı Filmi

Ancak eniştesi büyücülükten ve büyücülerden nefret ettiği için Harry Potter’ın bu mektubu okumasını engeller. Ancak sürekli mektup gelmektedir ve bunların sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Öyle bir gün gelir ki evin her yerinden mektup yağmur gibi yağmaya başlar. Eniştesi bu duruma dayanamaz ve evde ne var ne yoksa toplarlar ve denizin ortasında yer alan küçük bir adada yine bu ada gibi küçük bir kulübede yaşamlarını sürdürmeye başlarlar. Günün birinde bir akşamüstü Hagrid adında bir dev kulübeye uğrar. Hagrid, Hogwarts büyücülük okulunda bekçilik yapmaktadır ve anahtarların sorumluluğu ondadır. Okul tarafından gönderilen mektupları Harry Potter’ın okuyamadığını öğrenince ona her şeyi anlatmaya karar verir. Hagrid, Harry Potter’a anne ve babasının aslında sanıldığı gibi bir trafik kazasında ölmediklerini öğrenir. Hogwarts okulundan mezun büyücüler olduklarını ve Voldemort isimli karanlık bir büyücü tarafından öldürüldüklerini anlatır.

Harry Potter Ailesini Kaza Sonucu Ölmediğini Öğrenir!

Harry Potter, anne ve babasının aslında trafik kazasında ölmediğini, Voldemort tarafından öldürüldüklerini öğrendikten sonra kendisinden bu gerçeği saklayan teyzesi ve eniştesine kızar, onlar ile tartışır. Artık hayatının amacını belirlemiştir, Hogwarts büyücülük okulunda okumaya ve sonunda ailesinin intikamını kötü ruhlu büyücü Voldemort’tan almaya karar vermiştir. Hagrid ile birlikte okula gitmek üzere yola çıkar ve okul alışverişi yapmak amacıyla Diagon Yolu’na birlikte giderler. Büyücülük ile ilgili kitaplar, uçan bir süpürge, asa ve haberci bir baykuş alırlar. Okul 1 Eylül tarihinde başlayacaktır ve okula gitmek üzere trene binen Harry Potter, trende Ron ve Hermione ile tanışır onlar ile arkadaş olur. Hogwarts büyücülük okuluna yeni başlayanların öğrenim görecekleri sınıflar ve kalma yerleri seçmen şapkası tarafından belirlenmektedir. Seçmen şapkası oldukça eski ve büyülü bir şapkadır. Okulun dört adet binası ve bir adet de sınıfı bulunmaktadır. Bu binaların her birinin isimleri vardır. Harry Potter, Ron ve Hermione, Gryffindor isimli binaya seçilirler. Harry Potter’ın karşısına sürekli rakip olarak çıkacak olan Malfoy ise Slytherin isimli binaya seçilir.

Harry Potter Eğitime Başlıyor

Bu binanın özelliği kötü büyücülerin hep buradan çıkmasıdır. Okulda eğitimler başlar ve Harry Potter ile arkadaşları yeteneklerine göre farklı konuşlarda öğrenim görmeye başlarlar. Her gün çok farklı ve macera dolu olaylar onları beklemektedir. Günün birinde Harry Potter arkadaşları ile birlikte okulda girilmesi yasak olan üçüncü koridora girerler. Bu koridorun özelliği Felsefe Taşının bulunmasıdır ve bu taş üç başlı bir canavar tarafından korunmaktadır. Felsefe Taşı’nın özelliği ona sahip olana ölümsüzlük ve üstün güçler bahşetmesidir. Taş çok değerlidir ve Harry Potter’ın anne ve babasını öldüren kötü ruhlu büyücü Voldemort’ta üstün bir güce ve ölümsüzlüğe ulaşabilmek için bu taşın peşindedir. Harry Potter, Felsefe Taşı’na ulaşır ve bu esnada Voldemort ile ilk karşılaşmasını yaşar. Onunla büyük bir mücadeleye girer ve Voldemort’u etkisiz hale getirir. Okulda sınıflar arasında yarışmalar düzenlenmektedir. Harry Potter üstün yeteneklerini sergileyerek sınıfının birinci olmasını sağlar. Okulu bitiren öğrenciler yaz tatiline çıkarlar. Harry Potter ise yaz tatilinin gelmesini hiç istememektedir çünkü tatili birlikte geçirebileceği bir aileye sahip değildir.

Bir cevap yazın