Cloris Leachman Kimdir | Nereli | Kaç Yaşında

Google News Abone Ol Sinefocus.com
111
Cloris Leachman Kimdir | Nereli | Kaç Yaşında

Cloris Leachman Kimdir? | Hayatı | Biyografisi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Haberimiz detayında Cloris Leachman doğum tarihi, burcu, kaç yaşında olduğu, boyu, kilosu ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Ayrıca sanatçı Cloris Leachman doğum yeri, nereli, eşi, sevgilisi gibi sorularınıza da cevap bulabilirsiniz. Cloris Leachman filmleri, dizileri listesini de yazımızın en alt kısmında sunmaktayız.

Efsanevi oyuncu, 82 yaşında Dancing with the Stars‘da (2005) göründüğünde rekor kırdı. Cloris Leachman 30 Nisan 1926’da Iowa’nın Des Moines kentinde Berkeley Claiborne “Buck” Leachman ve eski Cloris Wallace’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının ailesinin bir kereste şirketi olan Leachman Lumber Co. sahibi olduğu Çek (anneannesinden) ve İngiliz asıllıydı. Leachman, liseden mezun olduktan sonra, Illinois Eyalet Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi’nde drama eğitimi aldı.

Miss Chicago 1946 unvanını kazandıktan sonra (Miss America yarışmasının bir parçası olarak), New York’a taşınmadan önce Des Moines Playhouse’da oynadı. Leachman, 1948’de The Ford Theatre Hour’un (1948) bir bölümünde kredilendirilen ilk çıkışını yaptı ve 1952’de The Bob & Ray Show’da (1951) düzenli hale gelmeden önce birçok televizyon antolojisinde ve dizisinde yer aldı. İlk filmi unutulmazdı, mahkum sarışın femme fatale Christina Bailey, Robert Aldrich’in klasik noir filmi Öp Beni Öldüresiye’de (1955).

Leachman, Paul Newman’ı destekleyen Rod Serling’in The Rack (1956) filmindeki rolü dışında, 1950’ler ve 1960’lar boyunca bir televizyon oyuncusu olarak kaldı, son on yılda sadece iki filmde, Şehvetli kadınlar (1962) ve Sonsuz ölüm ( 1969). Larry McMurtry’nin Son Gösteri (1971) uyarlamasıyla Peter Bogdanovich’in Oscar’ını kazanmasına ve üç Mel Brooks filminde görünmesine rağmen, kariyerinin devam ettiği ve şöhretinin 1970’lerde ve yeni filmin ikinci on yılında güvence altına alındığı televizyonda oldu. milenyum. Leachman, Mary Tyler Moore’un ev sahibesi ve Mary Tyler Moore (1970) ve Phyllis (1975) dizisinde kendini tanımladığı en iyi arkadaşı Phyllis Lindstrom’u canlandıran Emmy Ödülü’ne beş kez aday gösterildi. “Mary Tyler Moore” gösterisiyle bir komedide En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu olarak iki kez kazandı ve “Phyllis” için komedide başrol oyuncusu olarak Altın Küre Ödülü kazandı, ancak ilk Emmy Ödülü, Bir Kadın Oyuncu tarafından En İyi Tek Kişilik Performans kategorisinde geldi. A Brand New Life (1973) adlı televizyon filmi için 1973’te Başrolde. Ayrıca Malcolm in the Middle (2000) için yardımcı oyuncu olarak iki Emmy Ödülü kazandı. Yönetmen-yapımcı George Englund ile 1953’ten 1979’a kadar evlendi. Birlikte beş çocukları oldu. Cloris Leachman, Ocak 2021’de Kaliforniya, Encinitas’ta öldü.